W programie Erasmus + studenci WSHE mogą się ubiegać się:
- wyjazd długoterminowy na studia do innych krajów programu – na okres od 2 do 12 miesięcy;
- wyjazd długoterminowy na praktyki zawodowe/staż do innych krajów programu – na okres od 2 do 12 miesięcy;
- wyjazd krótkoterminowy na studia do innych krajów programu – od 5 do 30 dni z obowiązkową częścią wirtualną;
- wyjazd krótkoterminowy na praktykę – na okres od 5 do 30 dni z obowiązkową częścią wirtualną;
Wyjazd długo i krótkoterminowy na praktykę w ramach programu Erasmus+ może być również realizowany przez „niedawnego absolwenta” (recent graduates) pod warunkiem, że został on zakwalifikowany do udziału w programie w trakcie trwania ostatniego roku studiów
Student podczas swoich studiów, niezależnie od liczby studiowanych kierunków oraz liczby uczelni macierzystych, może zrealizować wyjazd/y na studia i/lub praktyki w ramach programu Erasmus+ trwający łącznie do 12 miesięcy.
Kurs językowy – Online Linguistic Support
Program Erasmus+ oferuje studentom testy biegłości językowej i kursy językowe on-line, czyli OLS (Online Linguistic Support) tzn. narzędzie oceny kompetencji językowych i doskonalenia znajomości języków obcych dla uczestników mobilności długoterminowej w programie Erasmus+.
OLS jest obowiązkowy dla studentów, dla których językiem wykładowym (studia) jest: angielski, francuski, hiszpański, niderlandzki, niemiecki lub włoski. W kolejnych latach planowane jest stopniowe rozszerzanie systemu o następne oficjalne języki UE.
Studenci ok. miesiąc przed wyjazdem za granicę będą zobowiązani wypełnić test językowy on-line oraz na zakończenie pobytu w instytucji partnerskiej. Studentom zostanie również przydzielona licencja na kurs on-line.
Test biegłości językowej OLS jest obowiązkowy dla wszystkich uczestników działań mobilnościowych w programie Erasmus+ (studia/praktyki/staże), którzy wybrali jeden z następujących języków jako główny język nauki, pracy: angielski, czeski, duński, grecki, portugalski, niemiecki ,francuski, szwedzki, włoski, hiszpański, niderlandzki
Wyjazdy na studia – co powinieneś wiedzieć
- student nie płaci czesnego na uczelni goszczącej go w ramach Erasmusa+,
- studenci otrzymują stypendium z Programu Erasmus+,
- stypendium nie służy pokryciu w całości kosztów utrzymania za granicą; studenci muszą zaangażować w ten wyjazd również własne środki. Stypendia UE są przeznaczone na dofinansowanie kosztów, jakie wiążą się z odbyciem studiów zagranicznych,
- student z niepełnosprawnością oraz uprawniony do pobierania stypendium socjalnego w semestrze trwającym lub zakończonym tuż przed wyjazdem za granicę, otrzymują dopłatę uzupełniająca do wsparcia indywidualnego w ramach dofinansowania UE z programu Erasmus+.
- student musi posiadać odpowiednią znajomość języka obcego, w którym będzie prowadzona nauka w uczelni przyjmującej (min poziom B2),
- okres studiów za granicą stanowi integralną część programu studiów w uczelni macierzystej, WSHE zobowiązuje się uznać studia za granicą (włącznie z egzaminami i innymi formami zaliczeń) za okres zastępujący porównywalny okres studiów w uczelni,
- wyjeżdżający studenci zachowują prawo do otrzymywania w pełnej wysokości należnych stypendiów przyznanych przez WSHE,
- przed wyjazdem student musi rozliczyć poprzednią sesję (czyli musi uzyskać zaliczenia z wszystkich przedmiotów objętych cyklem kształcenia),
- wyjeżdżając za granicę w ramach Programu Erasmus+ student nie może być na urlopie od zajęć,
- student musi posiadać wymagane rodzaje ubezpieczeń (NZF, NNW, OC).
Aby zapewnić wysoką jakość działań w zakresie mobilności, które w maksymalnym stopniu wpłyną na studentów, działanie w zakresie mobilności musi być zgodne ze stopniem studiów, jakie odbywa dany student, oraz z jego osobistymi potrzebami rozwojowymi.
Do jakich uczelni można wyjechać na część studiów?
Wymianę studentów w Erasmusie + mogą prowadzić uczelnie mające Kartę Uczelni Erasmusa, które podpisały ze sobą porozumienie o wymianie w ramach tego programu.
Można odbyć część studiów tylko na takim kierunku, który kształci w tej samej dziedzinie, którą studiuje aplikant, ewentualnie w dziedzinie pokrewnej.
WSHE dokłada wszelkich starań, by lista uczelni partnerskich stale ulegała zwiększeniu.
Link: uczelnie partnerskie
Na jak długo można wyjechać na studia?
Można wybrać wyjazd długoterminowy, który trwa od trzech miesięcy do 12 miesięcy w cyklu studiów. WSHE organizuje wyjazdy 1-semstralne (preferencyjnie semestr letni). Dokładny termin rozpoczęcia studiów w partnerskiej uczelni zagranicznej zależy przede wszystkim od tego, kiedy rozpoczynają się tam zajęcia w semestrze zimowym i letnim, a także od indywidualnych ustaleń między studentem, uczelnią wysyłającą i przyjmującą.
Możliwe jest również skorzystanie z wyjazdu krótkoterminowego, który trwa od 5 do 30 dni obecności fizycznej i musi się łączyć z obowiązkowym komponentem wirtualnym umożliwiającym pracę zespołową i wymianę doświadczeń na podstawie e-uczenia się opartego na współpracy.
Rekrutacja
O wyjazd na studia mogą starć się Studenci WSHE w Zamościu, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
- mają obywatelstwo polskie lub posiadają oficjalny stopień uchodźcy albo prawo stałego pobytu na terytorium RP,
- będą (w momencie wyjazdu) studentami, co najmniej drugiego roku studiów I stopnia,
- mają zaliczony ostatni semestr studiów,
- nie przebywają (w trakcie stypendium) na urlopie od zajęć,
- nie mają żadnych zaległości finansowych względem WSHE w Zamościu,
- posiadają odpowiednią znajomość języka obcego, w którym będzie prowadzona nauka w uczelni przyjmującej minimum na poziomie B2,
- uzyskali średnią ocen z wszystkich dotychczasowych semestrów studiów, co najm. 3,5.
- studenci, którzy byli już beneficjentami Programu Erasmus+ (także studenci z grantem zerowym) mogą ubiegać się o kolejny wyjazd, pod warunkiem, że spełniają wymagania formalne czyli łączny czas trwania okresu mobilności, w tym uczestnictwo we wcześniejszych działaniach w ramach programu Erasmus+ (tzw. „kapitał mobilności”) nie może przekroczyć 12 miesięcy w ramach danego cyklu studiów lub 24 miesięcy w przypadku jednolitych studiów magisterskich.
Dokumenty wymagane w rekrutacji
Aby zakwalifikować się do wyjazdu należy przedstawić koordynatorowi formularz zgłoszeniowy
Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza Uczelniana Komisja Kwalifikacyjna ds. programu Erasmus+ (dalej: UKK), nadzorowana przez Rektora WSHE, w skład której wchodzą:
- Prorektor – przewodniczący komisji,
- Uczelniany Koordynator Programu Erasmus+,
- Przewodniczący Samorządu Studenckiego lub osoba przez niego delegowana.
Podstawą kwalifikacji do wyjazdu jest linka rankingowa sporządzona na podstawie punktów uzyskanych za : Średnią ocen ze wszystkich semestrów studiów poprzedzających wyjazd, znajomość języka obcego, wymaganego przez Instytucję przyjmującą. Działalność w kołach naukowych, uczestnictwo w konferencjach naukowych, sympozjach itp.
Po zakwalifikowaniu do wyjazdu w ramach programu Erasmus+, Twoje zgłoszenie na studia musi być zaakceptowane przez Uczelnię partnerską.
Przed wyjazdem na studia należy podpisać:
- Porozumienie o programie studiów (Learning Agreement for Studies) to umowa między studentem, instytucją przyjmującą i uczelnią macierzystą, określająca program zajęć, w których student ma uczestniczyć w uczelni przyjmującej, oraz liczbę punktów ECTS za każdy przedmiot. Porozumienie zawiera wykaz przedmiotów, trzeba zaliczyć w uczelni zagranicznej, aby AM mogła uznać i zaliczyć okres studiów za granicą. Porozumienie muszą podpisać wszystkie trzy strony przed wyjazdem studenta. Do porozumienia można wprowadzić zmiany pod warunkiem, że wszystkie strony je zaakceptują i że będą wprowadzone w formie pisemnej. Pełne zrealizowanie uzgodnionego programu studiów oznacza zaliczenie zajęć przez uczelnię macierzystą.
- Umowę (Placement Contract) z uczelnią macierzystą na realizację wyjazdu, która szczegółowo określa warunki odbywania studiów oraz wypłaty i rozliczenia stypendium (między innymi: czas trwania pobytu na studiach, wysokość stypendium, sposób jego wypłaty, termin, w którym trzeba rozliczyć się z uczelnią, itp.).
Każdy stypendysta jest zobowiązany ubezpieczyć się przed wyjazdem od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz uzyskać odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne.
Wysokość dofinansowania dla wyjazdów na studia w bieżącym roku akademickim: załącznik
Szczegółowe informacje nt. realizacji programu Erasmus + w naszym kraju znaleźć można na stronie http://erasmusplus.org.pl/
Wyjazdy studentów na praktyki
Jak długo trwają praktyki zagraniczne
Minimalny czas pobytu na praktyce za granicą wynosi 2 miesiące (60 dni) – maksymalnie łącznie można skorzystać z wyjazdu lub wyjazdów trwających do 12 miesięcy.
Możliwe jest również skorzystanie z wyjazdu krótkoterminowego, który trwa od 5 do 30 dni obecności fizycznej i musi się łączyć z obowiązkowym komponentem wirtualnym
Program umożliwia również wyjazdy absolwentów (po obronie pracy dyplomowej) w ciągu jednego roku od ukończenia studiów, a jego długość jest wliczana do łącznego czasu trwania mobilności na tym poziomie studiów, na którym student został zakwalifikowany na wyjazd. Uwaga !! Aby absolwent mógł skorzystać z takiego wyjazdu rekrutację musi przejść na ostatnim roku studiów.
Praktyka powinna być związana z dziedziną, jaką się studiuje.
Każdy student może spędzić za granicą łącznie 12 miesięcy na jednym cyklu studiów (na studiach licencjackich, inżynierskich i magisterskich), wykorzystując je dowolnie na studia i praktyki. Przykładowo można wyjechać na 10 miesięcy na studia, a później na 2 miesiące na praktyki lub 3 razy wyjechać na 3 miesięczne praktyki (np. co lato).
Gdzie można pojechać na praktykę ?
Możesz jechać do 27 krajów Unii Europejskiej, do krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Islandii, Liechtensteinu, Norwegii oraz do Macedonii Północnej, Serbii i Turcji.
Praktykę można odbyć w:
w przedsiębiorstwie/firmie, placówce naukowo-badawczej, organizacji non-profit lub w innej instytucji (muzeum, bibliotece, szpitalu itp.)
Praktyki nie można odbyć w instytucjach:
- unijnych
- instytucjach odpowiedzialnych za zarządzenia programami unijnymi
Wysokość dofinansowania dla wyjazdów na praktyki w bieżącym roku akademickim znajdziesz tutaj: załącznik
Rekrutacja
O wyjazd na praktykę mogą ubiegać się studenci WSHE w Zamościu, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
- będą (w momencie wyjazdu) studentami, co najmniej drugiego roku studiów I stopnia, z zastrzeżeniem, że w przypadku wolnych miejsc o praktykę mogą ubiegać się również studenci, którzy w momencie wyjazdu będą studentami drugiego semestru studiów,
- mają zaliczony ostatni (poprzedzający wyjazd) semestr studiów,
- nie przebywają (w trakcie stypendium) na urlopie od zajęć,
- nie mają żadnych zaległości finansowych względem WSHE w Zamościu,
- posiadają odpowiednią znajomość języka obcego, w którym będzie prowadzona praktyka; minimum na poziomie B2,
- studenci, którzy byli już beneficjentami Programu Erasmus+ (także studenci z grantem zerowym) mogą ubiegać się o kolejny wyjazd, pod warunkiem, że spełniają wymagania formalne czyli łączny czas trwania okresu mobilności, w tym uczestnictwo we wcześniejszych działaniach w ramach programu Erasmus+ (tzw. „kapitał mobilności”) nie może przekroczyć 12 miesięcy w ramach danego cyklu studiów lub 24 miesięcy w przypadku jednolitych studiów magisterskich.
ZASADY REKRUTACJI
Rekrutacja odbywa się dwa razy w roku.
- Nabór jesienny do 30 listopada,
- Nabór letni: do 15 marca.
Kryteria kwalifikacyjne studentów do programu Erasmus+:
- Średnia ocen ze wszystkich semestrów studiów poprzedzających wyjazd;
Średnia ocen Punktacja
3,50 – 3,75 6 pkt.
3,76 – 4,00 8 pkt.
4,01 – 4,25 10 pkt.
4,26 – 4,50 12 pkt.
4,51 – 4,75 14 pkt.
4,76 – 5,00 16 pkt.
- Znajomość języka obcego, wymaganego przez Instytucję przyjmującą;
Znajomość języka Punktacja
Dostateczna 6 pkt.
Dobra 8 pkt.
Bardzo dobra 10 pkt
Znajomość języka obcego zostaje określona na podstawie wewnętrznego egzaminu językowego przeprowadzonego przez wyznaczonego lektora WSHE. Egzamin składa się z testu gramatycznego na poziomie B2 i rozmowy kwalifikacyjnej. Nie zaliczenie egzaminu językowego dyskwalifikuje kandydata do wyjazdu za granicę w danym semestrze.
- Działalność w kołach naukowych, uczestnictwo w konferencjach naukowych, sympozjach itp – 1 pkt. (wymagane jest poświadczenie od opiekuna koła naukowego).
Dokumenty wymagane w rekrutacji
Aby zakwalifikować się do wyjazdu należy przedstawić koordynatorowi:
- zgodę na odbycie praktyki od firmy zagranicznej w postaci Letter of Acceptance (obejmujący w szczególności: zadania jakie będą wykonywane przez praktykanta oraz wiedzę i umiejętności jakie zostaną uzyskane w trakcie realizacji praktyki). Dokument musi być wypełniony i podpisany przez firmę.
- formularz zgłoszeniowy
- potwierdzenie znajomości języka obcego, wymaganego przez instytucję przyjmującą (dotyczy osób posiadających certyfikaty znajomości języka)
Rekrutacja krok po kroku:
- Znajdź miejsce praktyki i uzyskaj letter of acceptance
- Wypełnij formularz zgłoszeniowy
- Udaj się do koordynatora z wymaganymi dokumentami
- Złóż formularz u koordynatora programu
Zgodnie z zasadami programu Erasmus instytucja przyjmująca na praktykę może, ale nie musi wypłacać dodatkowego wynagrodzenia. Sprawę tę reguluje ewentualna odrębna umowa między studentem a instytucją przyjmującą go na praktykę.
Stypendium przyznane studentowi jest dofinansowaniem kosztów związanych z podróżą i pobytem za granicą. Przeznaczone jest na pokrycie części kosztów zakwaterowania, utrzymania i innych wydatków związanych z pobytem w innym kraju.
Instytucja przyjmująca może zapewnić zakwaterowanie, ale nie jest do tego zobowiązana, powinna przynajmniej udzielić informacji o możliwościach jego znalezienia.
Każdy stypendysta Erasmusa jest zobowiązany ubezpieczyć się przed wyjazdem od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz uzyskać odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne. W krajach Unii Europejskiej podstawowe ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana przez NFZ. Należy pamiętać, że karta obejmuje tylko część świadczeń związanych z leczeniem. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach NFZ. Przy wyjeździe do innych krajów należy wykupić polisę w firmie ubezpieczeniowej.
Przy wyjeździe na praktykę szczególnie ważne jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Należy sprawdzić czy instytucja, w której ma się odbyć praktyka wymaga takiego ubezpieczenia, a jeśli tak, to czy je zapewnia.
Przed wyjazdem na praktykę Erasmusa należy podpisać:
- Porozumienie o programie praktyk (Learning Agreement for Traineeship) to umowa między studentem, instytucją przyjmującą i uczelnią macierzystą, określająca program i przebieg praktyki. Porozumienie będzie podstawą uznania i zaliczenia Twojej praktyki przez macierzysty wydział. Porozumienie muszą podpisać wszystkie trzy strony przed wyjazdem studenta. Pełne zrealizowanie uzgodnionego programu praktyki powinno gwarantować jej automatyczne zaliczenie przez uczelnię macierzystą.
- Umowę (Placement Contract) z uczelnią macierzystą na realizację wyjazdu, która szczegółowo określa warunki odbywania praktyki oraz wypłaty i rozliczenia stypendium (między innymi: czas trwania pobytu na praktyce, wysokość stypendium, sposób jego wypłaty, termin, w którym trzeba rozliczyć się z uczelnią, itp.).
Przydatne linki z ofertami praktyk:
- baza praktyk na stronie programu Erasmushttp://erasmusintern.org/
- „JOE+” – the Job Offer Exchange platform – jest to inicjatywa sieci LEO-NET zakończonego już programu Leonardo da Vinci, który jest kontynuowany jako program Erasmus+ Kształcenie i szkolenia zawodowe leonet.joeplus.org/en/
- Job portal opracowany w ramach inicjatywy „Eurasmus”. Strona portalu to: eurasmus.com/en/
- platforma internetowa pozwalająca na zamieszczanie i wyszukiwanie ofert praktyk: http://www.praxisnetwork.eu/